Strona główna

 

Od 01.10.2020 r. aktualna witryna KP PSP w Złotowie będzie dostępna pod adresem https://www.gov.pl/web/kppsp-zlotow

  Zmiana adresu strony internetowej KP PSP w Złotowie   Zmiana numerów telefonów do KP PSP w Złotowie   Koronawirus - informator   Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa ! break


Zdarzenia
2019-04-30

Lipka - niszcząca siła gazu propan-butan

29 kwietnia o godz. 20.02 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Złotowie wpłynęło zgłoszenie o ulatniającym się gazie w budynku mieszkalnym jednorodzinnym w m. Lipka. Na miejsce zdarzenia zadysponowano niezwłocznie zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Złotowie oraz najbliższe jednostki OSP. Po dojeździe i rozpoznaniu potwierdzono, że w wyniku ulatniania się gazu propan-butan z butli 11kg. w obiekcie doszło do eksplozji i w konsekwencji do pożaru. Mieszkańcy ewakuowali się samodzielnie przed dojazdem służb ratowniczych nie odnosząc obrażeń. Działania jednostek Straży Pożarnej polegały na podjęciu działań gaśniczych w wyniku, czego pożar  został ugaszony, ewakuowano butle z gazem propan-butan, poddano je następnie chłodzeniu w wyznaczonym miejscu, doraźnie zabezpieczono całość budynku. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległa także konstrukcja budowlana obiektu – czynności dochodzeniowe prowadzi Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wspólnie z Policją i biegłym z zakresu pożarnictwa.

W trwających blisko trzy godziny działaniach ratowniczych zaangażowanych było 40 strażaków z KP PSP Złotów w tym grupa operacyjna w składzie Komendant Powiatowy PSP i z-ca D-cy JRG a także członkowie OSP Lipka, OSP Batorowo, OSP Zakrzewo, OSP Głomsk przy wsparciu Policji, służb Pogotowia Energetycznego, Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz władz samorządowych Gminy Lipka.

 

Opracowanie: kpt. Krzysztof Olczak

Zamieścił: st.asp. Kazimierz Wiebskowski

Zdjęcia: KP PSP Złotów

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie

ul. Domańskiego 48 a, 77-400 Złotów
tel. +48 47 77 99 00
fax: +48 67 222 33 46
E-mail: kppspzlotow@psp.wlkp.pl