Strona główna

 

  LIST PREZESA RADY MINISTRÓW PANA MATEUSZA MORAWIECKIEGO.

 

  List Sekretarza Stanu Jarosława Zielińskiego   "Dofinansowanie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w 2019 roku"

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. Edukacja najmłodszych jest wspaniałą inwestycją w przyszłość, z uwagi na fakt, że najmłodsi w rozmowach z dorosłymi dzielą się zdobytą wiedzą. Kampania składa się z kilku obszarów m.in.: edukacji, informacji i promocji.

Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Ciąg dalszy.....

  Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa ! break


Zdarzenia
2019-04-16

Pożar budynku mieszkalno-handlowego

14-04-2019 roku kilka minut przed godziną ósmą Dyżurny Stanowiska Kierowania w Złotowie otrzymał informację o zadymieniu w obrębie poddasza budynku mieszkalno-handlowego w Skórce. Na miejsce zdarzenia zadysponowano JRG Piła, JRG Złotów, 2 OSP Krajenka, Podróżna oraz OSP Augustowo-Głubczyn. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia wprowadzono rotę gaśniczą z linią szybkiego natarcia na poddasze obiektu, gdzie spalaniu ulegało przyłącze energetyczne w obrębie kalenicy. Za pomocą kamery termowizyjnej stwierdzono, iż działania gaśnicze mieszkańców w pierwszej fazie pożaru były praktycznie skuteczne. Pomimo wydobywającego się dymu brak innych zagrożeń dla budynku. Dodatkowo kamerą termowizyjną monitorowano metalowy komin zewnętrzny (przy kominie elementy dachu i elewacji również uległy wypaleniu). Do czasu przybycia pogotowia energetycznego działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Pracownicy pogotowia energetycznego na miejscu zdarzenia odłączyli zasilanie od budynku a strażacy dogasili tlące się elementy konstrukcyjne budynku.

Opracowanie/zamieścił: st.asp. Kazimierz Wiebskowski

Zdjęcia: KP PSP Złotów

 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie

ul. Domańskiego 48 a, 77-400 Złotów
tel. +48 67 222 33 40
fax: +48 67 222 33 46
E-mail: kppspzlotow@psp.wlkp.pl